يكشنبه 25 آذر 1397   15:31:46
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
14:551396/12/20 يكشنبه
22 اسفند روز شهید، روز حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادتچند سالی است که به بهانه دستور حضرت امام راحل و عظیم الشان ، خمینی کبیر (ره) روزهای پایان هر سال به روز پر عظمت “شهید” نام گرفته است.
اسفندماه، ماه شهداست .روز شهید در۲۲ اسفندماه و پرشهیدترین ماه سال واقع شده است.۱۳ درصد شهدا در اسفندماه به شهادت رسیده‌اند. روز اول اسفند ۱۳۶۴حجت الاسلام والمسلمین فضل الله محلاتی نمایندهٔ حضرت امام در سپاه پاسداران به همراه هشت تن از نمایندگان مجلس،نیروهای عالی رتبه ارتش، قضات عالی رتبه قضایی با هواپیمای اف۲۷  عازم جبهه‌های حق علیه باطل بود که هواپیمای حامل آنها مورد حمله دو فروند جنگنده متجاوز عراقی قرار گرفت و در ۲۵ کیلومتری شمال اهواز سقوط کرد و همهٔ سرنشینان هواپیما که نزدیک به ۵۰ نفر بودند شهیدشدند.
انجام چندین عملیات مهم و شهادت شهیدان همت، عباس کریمی و خرازی در این ماه و همزمانی آن با سنت دیرین ایرانیان در خانه تکانی منازل ، این تداعی را ایجاد میکند که در پایان سال با خانه تکانی دلها و با یاد و خاطره شهدا به پیشواز سال جدید برویم و یا مقلب القلوب و الابصار را با یاد شهدا زمزمه کنیم .
۲۲ اسفند روز بزرگداشت یاد شهیدان و روز پاسداشت اهدای حیات عزتمند به جامعه است . به فرموده امام (ره) “شهید اولین کسی است که وارد بهشت می شود” و رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) نیز فرمودند که “فضیلت زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست” . روز شهید نمادی در اجرای منویات امام (ره) و رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در مورد زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
انجام این مهم باعث می شود شهدا را برای همیشه در ذهن مردم نهادینه کنیم و با بیان جایگاه شهید و شهادت و مرور ضرورت درس آموزی از این بزرگواران برای خودمان، این نسل و آیندگان بپردازیم.
صدور فرمان تاریخی حضرت امام(ره) در ۲۲ اسفند ماه ۱۳۵۸ در زمانی صادر شد که هنوز جنگی صورت نگرفته بود و این نشان از اهمیت ویژه حضرت امام (ره) بر ادامه راه شهدای انقلاب و حمایت و تکریم از خانواده های ایثارگران داشت.
در سال ۱۳۸۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی در  جلسه شماره ۵۴۴ این شورا  ۲۲ اسفند را روز بزرگداشت شهدا نام گذاری کرد و در تقویم رسمی کشور ثبت شد
تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
بيشتر
خانه | بازگشت |

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت گاز استان کرمان می باشد
مجری سایت : شرکت سیگما